Управление на европроекти управление на европроекти
Технологии

Как изкуственият интелект разобличава пристрастията в процеса на набиране на персонал

Неотдавнашно проучване на Monash Business School хвърли светлина върху въздействието на изкуствения интелект (ИИ) върху пристрастията в процеса на набиране на персонал за работа.

Изследването установи, че жените като цяло смятат, че оценките на ИИ намаляват предубежденията, докато мъжете се опасяват, че той може да премахне предимството.

Изследване на професор Андреас Лайббрандт

Професор Андреас Лайббрандт от катедрата по икономика ръководи разследването.

Той проучи как инструментите за набиране на персонал с изкуствен интелект влияят на съществуващите предразсъдъци и дали могат да премахнат бариерите, които пречат на недостатъчно представените групи да постигнат желаните от тях роли.

Според професор Лейббрандт хората от малцинствените групи често се сблъскват с по-лоши пазарни резултати, като печелят по-малко и по-трудно намират и задържат работа. Разбирането на тези различия е от решаващо значение за идентифицирането и премахването на пречките.

-25% ОТСТЪПКА ОТ ХОСТИНГ jump.bg намаление

Ролята на изкуствения интелект при набирането на персонал

В проучването се подчертава, че значително мнозинство от организациите вече използват ИИ в процесите си на набиране на персонал.

За да се разкрият пречките пред набирането на персонал, изследването се съсредоточи върху две ключови области: поведението на кандидатите и пристрастията на набиращите персонал.

Един от полевите експерименти включваше информиране на над 700 кандидати за позиция на уеб дизайнер дали кандидатурата им ще бъде оценена от ИИ или от човек.

Резултатите показаха, че жените са били значително по-склонни да попълнят заявленията си, когато са знаели, че ще бъде използван изкуствен интелект, докато мъжете са били по-малко склонни да кандидатстват.

Влияние на предразсъдъците по отношение на пола върху лицата, набиращи персонал

Във втория експеримент участваха 500 специалисти по подбор на персонал в областта на технологиите.

Резултатите разкриват, че когато специалистите по подбор на персонал знаят пола на кандидата, те постоянно оценяват жените по-ниско от мъжете. Това предубеждение обаче напълно изчезва, когато полът на кандидата е скрит.

Освен това, когато специалистите по подбор на персонал имаха достъп както до оценката на ИИ, така и до пола на кандидата, нямаше разлика в оценяването по пол.

Това показва, че ИИ помага за премахване на половите пристрастия при оценяването, като служи като помощно средство и котва.

Фокусирайте се върху взаимодействието на човека с ИИ

Решаващ аспект на проучването е неговият фокус върху взаимодействието на човека с ИИ, а не върху самия алгоритъм.

Професор Лейббранд подчерта, че целта на неговото изследване е не само да премахне предубежденията, но и да изгради бъдеще, в което всеки има възможност да се развива. Той проучва други граници в областта на приобщаването на работното място, включително информиране на кандидатите за работа за потенциални пристрастия в данните за обучение на ИИ и справяне с дискриминацията на основата на разкази в технологичната индустрия.

Бъдещи изследователски насоки

Професор Лейббранд планира да продължи изследванията си, като тества въздействието на информирането на кандидатите за работа, които се оценяват от ИИ, за потенциалната пристрастност в данните за обучение на ИИ.

Той също така се стреми да се справи с концепцията за наративна дискриминация, при която несъзнателните стереотипи влияят върху решенията за наемане на работа в технологичната индустрия.

Освен това той ще проучи потенциала за предубеденост в условията на дистанционна работа, като се стреми да създаде по-приобщаваща и справедлива работна среда.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button