Управление на европроекти управление на европроекти
Новини

Срещу 130 млн. щатски долара Мъск си купува място във вътрешния кръг на Тръмп. Но какво точно е спечелил?

За 130 млн. долара Мъск си купи място във вътрешния кръг на Тръмп, но какво точно е спечелил?

Технологичният магнат Елон Мъск направи значителна инвестиция в отношенията си с бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, като похарчи 130 млн. долара, за да си осигури важна позиция във вътрешния кръг на Тръмп. Този ход повдигна въпроси за това какво се надява да постигне Мъск и какви ползи би могъл да извлече от тази връзка.

Източник на инвестицията на Мъск

Финансовата подкрепа на Мъск за Тръмп не е новост. През юни 2022 г. той гласува за първи път за републиканците в надпреварата за Конгреса на Тексас, което бележи промяна в политическата му ориентация. През следващите две години публикациите му в социалните медии все по-често критикуват президента Байдън и преследването на Тръмп. Кулминацията на тази постепенна промяна е официалната му подкрепа за Тръмп за втори мандат на 13 юли 2024 г., след опита за убийство на Тръмп.

Усилия на Мъск в предизборната кампания и финансови вноски

Откакто подкрепи Тръмп, Мъск води активна кампания в полза на бившия президент. Той се е появявал заедно с Тръмп на публични събития, най-вече в Аризона. Освен това Мъск е допринесъл с над 74,95 млн. долара за America PAC, супер PAC, посветен на подкрепата за преизбирането на Тръмп. Тази значителна финансова подкрепа подчертава ангажимента на Мъск към кампанията на Тръмп.

Ролята на социалните медии в кампанията на Мъск

Влиянието на Мъск върху платформите на социалните медии, по-специално X (бивш Twitter), е от съществено значение за усилията му в кампанията. Той е събрал милиарди гледания на публикации, свързани с изборните измами, със средно 9,3 милиона гледания на публикация. Тези постове често засилват конспиративните теории за изборни нередности, които експертите се притесняват, че могат да доведат до хаос след изборите.

Загриженост на експертите за предизборната дезинформация

Експертите са обезпокоени от разпространението на предизборна дезинформация от страна на Мъск. Дейвид Бекер, изпълнителен директор на Центъра за изборни иновации и изследвания, изразява загриженост, че ако Тръмп смята, че губи, вероятно ще разпространи огромно количество дезинформация за изборни измами. Бекер отбеляза, че платформата на Мъск може да засили тези твърдения до стотици милиони хора, докато изборните служители са заети с броенето на бюлетините.

-25% ОТСТЪПКА ОТ ХОСТИНГ jump.bg намаление

Мекела Пандитаратне, старши съветник в програмата „Избори и управление“ на Центъра за правосъдие „Бренан“, също подчерта опасностите от действията на Мъск. Тя заяви, че публикациите му нагнетяват неоснователни страхове и опасения относно изборния процес, което може да доведе до неоснователни оспорвания на изборните резултати.

Ангажираността на Мъск с предизборни конспирации

Повишената ангажираност на Мъск с предизборни конспирации отразява неговото присъединяване към политическата десница. В публикациите му често се обсъждат потенциални фалшификации на машините за гласуване, уязвимости в системите за гласуване в чужбина и необходимостта от по-строги закони за документите за самоличност. Комбинираните гледания на постовете му за бюлетините за гласуване по пощата и законите за идентификация на гласоподавателите са зашеметяващи – съответно 344 милиона и 524 милиона гледания.

Спор за регистрация на избиратели в Мичиган

Един конкретен случай, в който дезинформацията на Мъск беше коригирана, включваше твърдението му, че в Мичиган има повече регистрирани гласоподаватели, отколкото имащи право на глас граждани. Държавният секретар на Мичиган Джоселин Бенсън отговори с корекция, в която се посочва, че в щата има 7,2 млн. активни регистрирани гласоподаватели и 7,9 млн. граждани в избирателна възраст. Бенсън определи твърдението на Мъск като опасна дезинформация.

Ръчно преброяване на хартиени бюлетини: Противоречиво предложение

Мъск се застъпи и за ръчно преброяване на хартиените бюлетини без машини – предложение, което според експертите затруднява проверката на бюлетините за точност. Този подход е част от по-широката му стратегия за оспорване на сегашната избирателна система, която според него е несъвършена.

Заключение: Какво е спечелил Мъск?

В заключение, въпреки че Мъск е инвестирал много в отношенията си с Тръмп, остава неясно какви конкретни ползи се надява да извлече от тази връзка. Засилването на предизборната дезинформация чрез неговата платформа за социални медии поражда сериозни опасения относно интегритета на изборния процес. Както при всяка дезинформация, действията на Мъск не се основават на истината или действителните политики, а по-скоро на желанието му да види президентството на Доналд Тръмп.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button