OpenAI се изправя срещу Google Search със SearchGPT
OpenAI се изправя срещу Google Search, представяйки SearchGPT с изкуствен интелект
OpenAI, създателят на ChatGPT, пусна новата си търсачка, поддържана от изкуствен интелект, наречена SearchGPT, която има за цел да оспори господстващото положение на Google на пазара на търсачки. В момента компанията тества прототип на нови функции за търсене, които ще бъдат интегрирани в ChatGPT, за да предоставят на потребителите по-бързи и навременни резултати с ясни и подходящи източници.
SearchGPT: нов участник на пазара на търсачките
OpenAI навлиза в територия, която отдавна е доминирана от Google, със селективното пускане на SearchGPT – търсачка, задвижвана от изкуствен интелект.
Това ново предложение е обект на спекулации от няколко месеца, като съобщения се появиха през февруари и май. Едновременно с това се появиха слухове, че OpenAI се опитва агресивно да привлече служители на Google за своя екип по търсене.
Някои потребители забелязаха и нов уебсайт, който OpenAI разработва, намекващ за тази посока.
Ключови функции на SearchGPT
Интерфейсът на SearchGPT се отличава с изпъкнало текстово поле, което подканва потребителите с въпроса: „Какво търсите?“.
Вместо просто да изготвя стандартен списък с връзки, SearchGPT се стреми да категоризира и изяснява резултатите. Например, в илюстрация, предоставена от OpenAI, търсачката консолидира информация за музикални фестивали, като впоследствие предлага кратки описания на събитията заедно с връзка за допълнителна информация.
В друг случай тя дава подробна информация за оптималното време за засаждане на домати и подробно описва различните видове растения.
След като резултатите се покажат, потребителите имат възможност да зададат допълнителни въпроси или да кликнат върху страничната лента за по-подходящи връзки.
Визуални отговори и интеграция с ChatGPT
Освен това е включена функция, обозначена като „визуални отговори“, въпреки че OpenAI не отговори на запитвания относно конкретната ѝ функционалност преди публикуването.
Намерението е в крайна сметка тези функции за търсене да бъдат включени директно в ChatGPT.
Тази инициатива поставя началото на нещо, което може да представлява сериозно предизвикателство за Google, която бързо интегрира възможностите на изкуствения интелект в своята платформа за търсене, опасявайки се, че потребителите могат да се насочат към конкурентни услуги, които първи предлагат иновативни инструменти.
Сътрудничество с издатели и механизъм за обратна връзка
OpenAI си сътрудничи с външни партньори и използва директни канали за съдържание, за да подобри резултатите от търсенето.
Компанията подчерта, че SearchGPT е създадена в партньорство с различни новинарски организации, включително собствениците на The Wall Street Journal, The Associated Press, Vox Media и др.
Според компанията издателите ще имат възможност да „контролират начина, по който са представени във функциите за търсене на OpenAI“.
Те могат да се откажат от използването на тяхното съдържание за обучение на моделите на OpenAI, като същевременно продължат да се появяват в резултатите от търсенето.
Бъдещи планове и интеграция с ChatGPT
Понастоящем SearchGPT е само „прототип“. Услугата се управлява от фамилията модели GPT-4 и първоначално ще бъде достъпна за 10 000 тестови потребители.
OpenAI има за цел да интегрира компетенциите за търсене директно в ChatGPT. Компанията вярва, че чрез подобряване на разговорните възможности на своите модели с информация от интернет в реално време намирането на това, което търсите, може да бъде по-бързо и по-лесно.
OpenAI заяви в блогпост, че SearchGPT ще отговаря директно на заявките на потребителите с най-новата информация от интернет много по-бързо, като им предоставя точни връзки към подходящи източници.
Заключение
Навлизането на OpenAI на пазара на търсачките със SearchGPT е значителен напредък. Компанията тества прототип на нови функции за търсене, които ще бъдат разработени, за да се обединят силните страни на моделите на изкуствения интелект с данни от уеб, за да се предоставят на потребителите по-бързи и навременни резултати с ясни и подходящи източници.
Стартирането на SearchGPT бележи нов участник на световния пазар на търсачки, който е готов да се конкурира с търсачки като Bing Search и Google Search.