Управление на европроекти управление на европроекти
Инструменти

Колко енергия всъщност изразходва генерирането на изображение с изкуствен интелект?

Колко енергия всъщност използва генерирането на изображение с изкуствен интелект?

Генерирането на изображения с помощта на изкуствен интелект става все по-често срещано в интернет, като предизвиква дебати относно етиката и функционалността му.

Често обаче се пренебрегва един важен аспект – значителното количество енергия, необходимо за създаването на тези изображения. Въпреки привидно магическия си характер, генерирането на изображения с изкуствен интелект изисква значителна мощност.

Енергийната консумация при генерирането на изображения с изкуствен интелект

Неотдавнашно проучване, проведено от технологичната компания Hugging Face и университета Карнеги Мелън, имаше за цел да отговори на въпроса колко енергия е необходима за превръщането на AI изображенията в реалност.

Техните констатации разкриват, че едно генериране на изображение може да консумира до половината от заряда на батерията на смартфон, приблизително 0,011 киловатчаса енергия. Тази консумация на енергия варира в зависимост от използвания модел и размера на генерираното изображение.

Вариации в потреблението на енергия

Проучването подчертава значителните разлики в потреблението на енергия при различните модели за генериране на изображения.

-25% ОТСТЪПКА ОТ ХОСТИНГ jump.bg намаление

Например, най-неефективният изследван модел използва почти толкова енергия за едно изображение, колкото е необходимо за пълното зареждане на смартфон.

Това подчертава значението на отчитането на конкретния модел и размер на изображението при оценката на потреблението на енергия.

Глобално въздействие на потреблението на енергия от изкуствения интелект

Кумулативният ефект от ежедневното генериране на милиони изображения с изкуствен интелект е значителен.

Оценките сочат, че всеки ден се генерират около 34 милиона изображения с изкуствен интелект, което води до значително потребление на енергия.

Това поражда екологични и политически опасения, тъй като компании като OpenAI и Google са изправени пред бързо нарастващи сметки за енергия, за да поддържат своите инструменти за генериране на ИИ онлайн.

Екологични такси от генерирането на изображения с изкуствен интелект

Въздействието върху околната среда на генерирането на изображения с изкуствен интелект се простира отвъд потреблението на електроенергия.

Охлаждането на сървърите на ИИ изисква значителни количества вода, като според някои оценки за извършването на 20 до 50 типични заявки към чатбот с ИИ е необходим приблизително половин литър прясна вода.

Това използване на вода е от решаващо значение за поддържане на ефективността на сървърите, но също така допринася за цялостния екологичен отпечатък на технологията за ИИ.

Политически действия и регулиране

В отговор на нарастващата загриженост относно въздействието на ИИ върху околната среда няколко политици предприеха действия.

Сенатори от Съединените щати, водени от Едуард Марки от Масачузетс, предложиха законодателство, което да разкрие пълната степен на енергийния отпечатък на ИИ.

Националният институт по стандартизация и технологии ще определи стандарти за моделите на ИИ, включително изисквания за докладване, за да се отговори на екологичните опасения, свързани с прекомерното използване на електроенергия и вода.

Бъдещи насоки и устойчивост

Въпросът за въздействието на ИИ върху околната среда се превърна в глобална грижа. Среща на високо равнище за ИИ, насрочена за февруари 2025 г. във Франция, ще бъде посветена на екологичното въздействие на компаниите, работещи с ИИ.

Едно от предложените решения е да се оценяват компаниите въз основа на техния екологичен отпечатък, като Google и Microsoft вече признават, че нивата на потребление на техните модели на ИИ представляват предизвикателство за целите за намаляване на емисиите.

Индустрията проучва алтернативни източници на енергия, като например ядрен синтез, за да смекчи въздействието си върху околната среда. Въпреки това технологията, необходима за термоядрения синтез, все още не е съвършена, а до широкото ѝ внедряване остават десетилетия.

Поради това индустрията ще продължи да разчита на все по-оскъдни ресурси, докато не бъдат разработени по-устойчиви решения.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button