Управление на европроекти управление на европроекти
Новини

Все още очакваме следващия голям скок в AI

В последно време в индустрията на ИИ се наблюдава значителен напредък, особено с пускането на модела Claude 3.5 Sonnet на Anthropic, който в някои аспекти надминава конкурентите си от OpenAI и Google.

Въпреки това напредъкът в областта на машинния интелект напоследък е по-скоро постепенен, отколкото революционен.

Новият модел на Anthropic е подобрение на съществуващата фамилия модели с изкуствен интелект Claude 3 и се отличава с решаването на математически, кодиращи и логически задачи. Компанията твърди, че новият модел е по-бърз, разбира по-добре езиковите нюанси и дори може да се похвали с по-добро чувство за хумор.

Макар че този напредък несъмнено е от полза за тези, които искат да създават приложения и услуги на базата на моделите на ИИ на Anthropic, той напомня, че светът все още очаква нов революционен скок в ИИ, подобен на този, който направи GPT-4.

Очакванията на OpenAI да пусне наследник на GPT-5 се трупат вече повече от година.

-25% ОТСТЪПКА ОТ ХОСТИНГ jump.bg намаление

Главният изпълнителен директор на OpenAI, Сам Алтман, подхрани спекулациите, като намекна за още една революция във възможностите на ИИ.

Обучението на GPT-4 струваше над 100 милиона долара, а GPT-5 се очаква да бъде значително по-голям и по-скъп.

Въпреки пускането на нови модели, които надминават GPT-4, светът все още очаква следващия голям скок в ИИ. Напредъкът в областта на изкуствения интелект става все по-постепенен и зависи по-скоро от иновациите в проектирането и обучението на модели, отколкото от грубото увеличаване на размера на моделите и изчисленията, както при GPT-4.

Майкъл Герстенхабер, ръководител на продуктовия отдел на Anthropic, обяснява, че новият модел на компанията Claude 3.5 Sonnet е по-голям от своя предшественик, но голяма част от новата му компетентност се дължи на иновациите в обучението. Например, моделът е получил обратна връзка, предназначена да подобри уменията му за логическо мислене.

Anthropic твърди, че Claude 3.5 Sonnet превъзхожда най-добрите модели на OpenAI, Google и Facebook в популярни бенчмаркове за изкуствен интелект, като GPQA – тест за експертни познания в областта на биологията, физиката и химията, MMLU – тест, обхващащ компютърни науки, история и други теми, и HumanEval – тест за познания в областта на кодирането. Подобренията обаче са незначителни.

Въпреки бързите темпове на напредък в областта на изкуствения интелект, може би става все по-трудно да се постигнат значителни нови скокове в машинния интелект. С GPT-4 и подобни модели, обучени на огромни количества онлайн текст, изображения и видео, става все по-трудно да се намерят нови източници на данни, които да захранват алгоритмите за машинно обучение. Очаква се разширяването на размерите на моделите значително, за да се осигури по-голям капацитет за обучение, да струва милиарди долари.

Когато миналия месец OpenAI обяви последния си ъпгрейд, включващ модел с гласови и визуални възможности, наречен GPT-4o, фокусът беше върху по-естествения и подобен на човешкия интерфейс, а не върху значително по-интелигентните способности за решаване на проблеми.

Измерването на темповете на напредък в областта на ИИ с помощта на конвенционални критерии, като тези, които Anthropic използва за Клод, може да бъде подвеждащо. Разработчиците на изкуствен интелект са стимулирани да проектират своите творения така, че да постигат високи резултати в тези сравнителни тестове, а данните, използвани за тези стандартизирани тестове, могат да бъдат включени в техните данни за обучение. Съмър Юе, директор по изследванията в Scale AI, компания, която помага на много фирми за изкуствен интелект да обучават моделите си, смята, че компаниите все повече ще демонстрират интелигентността на моделите си по по-значими начини. Тя предлага да се демонстрират реални приложения с измеримо бизнес въздействие, да се предоставят прозрачни показатели за ефективност, казуси и препоръки от клиенти.

Anthropic вече демонстрира такива въздействия за Клод 3,5 Сонет. Герстенхабер съобщава, че компаниите, използващи последната версия, са открили ползата от новооткритата ѝ отзивчивост и способност за решаване на проблеми. Сред известните клиенти са Bridgewater Associates, която използва Claude за задачи по кодиране, и няколко други финансови фирми, които Герстенхабер отказва да разкрие, използващи модела за предоставяне на инвестиционни съвети. Отговорът по време на периода на ранен достъп е бил изключително положителен, казва той.

Чакането за следващия голям скок в изкуствения интелект продължава, като според съобщенията OpenAI е започнала обучението на следващия си голям модел. Междувременно трябва да намерим нови начини да оценим истинската стойност и полезност на тази технология.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button